sobota, 13 grudnia 2014

Mój drugi TAG, czyli:

Ostatnio zostałam ku mojemu miłemu zaskoczeniu nominowana przez Heyter Weird z bloga Breakfast at Heyter's do LBA TAG. Jestem strasznie z tego powodu szczęśliwa i mam nadzieję, że nie zanudzę Was moimi długaśnymi odpowiedziami ;D.


1. Jaki jest Twój ulubiony gatunek literacki? Dlaczego?
Z racji tego, że mój gust literacki nie jest z bardzo urozmaicony, muszę przyznać, że moim ulubionym gatunkiem literackim jest paranormal romance. To zwykle te książki wybieram do czytania i to one królują na moich półkach. Jednakże nie jestem w stanie jednoznacznie stwierdzić dlaczego tak bardzo lubię ten gatunek. Przede wszystkim nie jest za bardzo wymagający, cechuje się lekkością i zwykle nie trzeba dużo przy nim myśleć (co jest bardzo miłe dla mnie ponieważ choruję na maniakalne myślenie i przemyśliwanie wszystkiego po stokroć).

2. Bestsellery. Można odnaleźć tam wiele wartościowych pozycji czy to raczej ‘’papka’’ dla mas?
Hmm… Nie wiem co na to powiedzieć. Dużo znam bestsellerów, które polubiłam, ba nawet pokochałam szczerze i bezwarunkowo, jednak od wszystkiego zdarzają się wyjątki. Jest kilka książek (bardzo popularnych i lubianych), które mimo swojego wysokiego statusu mi się akurat nie spodobały. Wiadomo, że bestsellery same z siebie nie stały się popularne, to ludzie uznali je za godne uwagi i czasu, ale nie wszystko wszystkim się podoba.

3. Ulubiony cytat. Jeśli możesz, to uzasadnij wybór.
Mam wiele ulubionych cytatów, ale zacytuję tutaj ten, który jest tak jakby motywem przewodnim mojego życia: ‘’To, że milczę , nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.’’ Jonathan Carroll. Co prawda nie znam twórczość tego autora, jednakże kiedy tylko po raz pierwszy usłyszałam ten cytat, pomyślałam, że idealnie odzwierciedla mnie samą. Pewnie dlatego tak bardzo go lubię.

4. Trzech ulubionych autorów. Dlaczego akurat oni?
A więc… Pierwsza autorkę będzie Kerstin Gier, którą pokochałam za ‘’Trylogię czasu’’, serię, która budowała moje zamiłowanie do wszelakiej fantastyki. Drugą osobistością jest Tahereh Mafii, autorkę kocham i jeszcze raz kocham za (Warnera ;D) serię ‘’Dotyk Julii’’. Nad trzecim autorem głowiłam się i głowiłam. Miałam ochotę napisać John Green czy Simone Elkeles (‘’Idealna chemia’’), ale tych autorów znam jedynie z jednej książki, więc trudno zaliczyć tych autorów do najulubieńszych z najulubieńszych. Dlatego też zdecydowałam się na Edgara Poe’go. Pewnie go nie znacie, jednak ja bardzo polubiłam go za jego wiersze m.in. ‘’Kruk’’.

5. Co cenisz w literaturze? Koncepcję, wartość, wyobraźnię autora, a może coś zupełnie innego?
Co cenię? Ogólnie rzecz biorąc to wszystko. Ale nie każdą rzecz w równym stopniu. Przede wszystkim pomysł. Chyba bardziej cenimy sobie oryginalną książkę niż np. następną o wampirach. Potem jest to jak autor potrafi to przedstawić, następnie wartość, jakiś morał itd. itp.

6. Element, bez którego bardzo dobra książka się nie obejdzie. Fabuła, bohater, warsztat…?
Według mnie znakomita książka jest tylko wtedy gdy bohaterowie są dobrze wykreowani. To bohaterzy tworzą akcję i to dzięki nim dzieje się w książce to co ma się dziać. Jeśli postacie są ‘’papierowe’’, płytkie czy zlewają się w jedno to widać autor nie jest w stanie stworzyć bardzo dobrej książki.

7. Czy według Ciebie literatura młodzieżowa może być ambitna/przekazywać istotne wartości? A może nadaje się tylko dla chwilowego "odmóżdżenia"?
To zależy na jaką książkę tego gatunku natrafisz. Dużo jest książek młodzieżowych z morałem, czy ważnym przesłaniem, ale zdarzają się, też typowe odmóżdżacze. Większość nie zalicza się ani do książek mądrych, ani głupich, po prostu coś pomiędzy.

8. Co wybierasz - poruszany temat czy styl autora? Która książka byłaby mimo wszystko lepsza: interesująca fabularnie ale pisana prostym językiem, czy ta bogata stylistycznie ale uboga tematycznie?
Dla mnie książka nawet napisana prostym językiem, ale z ciekawą fabułą jest lepsza od takiej ‘’bogatej stylistycznie, ale ubogiej tematycznie’’. Co z tego, że nie ma wyszukanych zwrotów, słów i innych, kiedy książka może najzwyczajniej nudzić? Kiedy autor tak skupił się na swoim piórze, że nawet nie zauważył, że należało by zaciekawić czytelnika fabułą, czy dobrą akcją?

9. Powtarzalność tematów. Czy w XXI wieku można jeszcze stworzyć coś przełomowego, albo chociażby oryginalnego?
Nie wiem, naprawdę nie wiem, ale mam nadzieję, że jednak można.

10. Czy zgadzasz się z cytatem przypisywanym Oscarowi Wilde'owi, że sarkazm to najniższa forma dowcipu, ale najwyższa forma inteligencji?

Zgadzam się! Po stokroć się zgadzam! Sama należę do chyba najbardziej sarkastycznych ludzi, a nie uważam się przez to za specjalnie żartobliwą osobę. Mam więc nadzieję, że to faktycznie ‘’najwyższa forma inteligencji’’ :D.

11. Wielotomowe serie. Jedyny racjonalny sposób na zamknięcie wszystkich wątków, a może komercja i odcinanie kuponów od wcześniejszego sukcesu?
Dobra, rozumiem jeszcze pięcio- czy sześciotomowe serie, ale tasiemce typu ‘’Dom Nocy’’ czy ''Pretty Little Liars'' to już przesada. Ile one mają części? Po dziesięć, piętnaście? Tego nie zrozumiem chyba nigdy. Przecież założę się, że wszystkie te tomy można by zmieścić w góra pięciu częściach, a nie w kilkunastu.

To by było na tyle. Teraz przejdę to nominacji. Nie będzie ich dużo ponieważ większość blogów, które znam już wzięła udział w tym TAG-u. Jednakże jeśli ktoś, kto nie został przeze mnie nominowany, a chce wziąć udział w LBA to może śmiało uważać się za nominowanego ;)
Fallen Angel (Czytaj ze mną)
Michalina Miśka (Książkowy świat)
Patrycja Grzybek (CRh+ czyli czytanie we krwi)
*starlight* (Wyznania Bookoholiczki)

A oto pytania:
1. Ile książek posiadasz w swojej biblioteczce?
2. Czy słuchasz audiobooków?
3. Jaki jest Twój ulubiony cytat? (Jeśli nie jesteś w stanie wybrać jednego, to możesz wypisać ich więcej :))
4. Czy Twoi znajomi też czytają? Czy może jesteś jedyna spośród swojego otoczenia?
5. Czy czytając słuchasz muzyki, oglądasz TV itp.?
6. Jaka jest Twoja ulubiona pora roku do czytania książek?
7. Czy lektury szkole mają sens? Jakie jest Twoje odniesienie do nich?
8. Ile jesteś w stanie miesięcznie wydać na książki lub inne hobby czy zainteresowanie?
9. Czy korzystasz z portali społecznościowych?
10. Czy czytałaś ''Romeo i Julię''? Jeśli tak, to co sądzisz o tym dramacie?(Pytanie zainspirowane moją niedawną lekturą)

11. Książka lub seria, która według Ciebie nie zasługuje na swoją popularność.

11 komentarzy:

 1. Takie zabawy są fajne, bo naprawdę wiele się można dowiedzieć o innych ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Długie odpowiedzi są najlepsze, sama lubię się rozpisywać jak łatwo zauważyć ;) Dzięki za udział w zabawie, PS też kocham utwory Poego :).

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję za nominacje :) Mam nadzieję, że się nie pogniewasz jeśli podkradnę obrazek? :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratuluję nominacji! Twoj ulubiony cytat jest świetny!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten cytat też znam i bardzo go popieram ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czasami takie tasiemce są potrzebne dla odmóżdżenia, a nawet stają się nałogiem dla niektórych ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękuję bardzo za nominacje ;)
  Zapraszam do mnie jeśli jesteś ciekawa odpowiedzi :D
  recenzje-starlight.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziękuję za nominacje
  zapraszam na mojego bloga:
  razemzksiazka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Jesteś naprawdę ciekawą osobą i mamy podobny gust! ;)
  Gratuluję nominacji :)

  zapachdruku.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Dziękuje za nominacje i gratuluję Twojej :)

  OdpowiedzUsuń

Dzięki wielkie za każdy komentarz, zwłaszcza taki, który nie składa się wyłącznie z np. ''Mam w planach'', ''Może przeczytam''. Każdy motywuje mnie do dalszego starania się i wkładania coraz więcej pracy i siebie w to co piszę :)

PS: Nie odpowiadam na komentarze typu: ''Obserwacja za obserwację?"

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...